Amerika’daki Trafik Kuralları

 

Yol güvenliği kuralları tüm dünyada evrenseldir, ancak ABD’de bu düzenlemelerin bazılarını destekleyen katı yasalar vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde trafik yasaları ciddiye alınır ve sıkı bir şekilde uygulanır. Amerika’daki bazı kurallar eyaletten eyalete (ve hatta bazı büyük şehirlerde) değişir. Bu farklılıklar, tabelalar, hız sınırları ve belirli yasaları çiğnemenin cezaları ile ilgili olabilir. Gelin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki trafik kurallarına beraber göz atalım.

Amerika’da Araç Kullanmak

ABD’de araç kullanmayı planlıyorsanız ilgili yerel, eyalet ve federal yasalarını öğrenmelisiniz. Bunun için araba kullanacağınız eyaletteki Motorlu Araçlar Departmanı (DMV) web sitesine göz atmalısınız.  Eğer bir araba satın alırsanız, kendinizi ve yolcuları kapsayacak şekilde sigorta satın almanız oldukça önemlidir.  Ayrıca alkol aldıktan sonra asla araç kullanmamalısınız ve daima emniyet kemerinizi takmalısınız. Başka bir sürücünün veya yayanın dikkatini çekmeniz gereken bir durumda değilseniz kornaya basmamalısınız. Örneğin, başka bir araba size çarpmak üzereyken kornaya basmanız normaldir, ancak ABD’de korna çalmanın diğer ülkelerde olduğundan daha az yaygın olduğunu bilmelisiniz. Arabanızı park edeceğiniz zaman İtfaiye binalarının veya kırmızı yangın söndürme hidratlarının 4.5 metre yakınına park etmediğinizden emin olmalısınız. Amerika’da asla yapmamanız gereken şeylerden biri alkollü araç kullanmaktır. Alkollü araç kullanmak ehliyetinizi kaybetmenize ve kimi durumda kısa süreli hapis cezası almanız neden olabilir.

Amerika’da Renklere Göre Araç Park Alanları

Amerika’da kısa süreli araç park alanlarının farklı renklerde boyandığını fark edip, kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bu tür park alanları için kırmızı, sarı, beyaz, yeşil ve mavi renkler kullanılmaktadır.

Kırmızı: Kısa süreli de olsa buraya park edemezsiniz.

Sarı: Ticari araçların yük boşaltma işlemleri için süreli park yeridir.

Beyaz: Yolcu indirme ve bindirme amacıyla kısa süreli bekleme yapmak içindir.

Yeşil: Burada süreli park edilebilir ancak en fazla ne kadar süre park edebileceğinizi belirten tabelada bu süreyi görebilirsiniz. Bu süre en fazla 2 saattir.

Mavi: Engellilere özel park yeridir. Park izni olan engelli bireyler buraya park edebilir.

(Virginia Fairfax County Örneği)

Uluslararası Sürücü Belgesi

ABD’de araç kullanmayı planlıyorsanız, ülkenizden ayrılmadan önce uluslararası bir ehliyet almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Uluslararası Sürücü Belgenizi aldığınız güne bağlı olarak, herhangi bir eyalette bir yıla kadar geçerli olacaktır. Türkiye’de uluslararası ehliyet Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 80. maddesi gereğince Türkiye Turing Otomobil Kurumu’ndan alınır. Uluslararası ehliyete sahip olmak için sağlanması gereken tek şart, gidilen ülkede daimî olarak kalmamak, yalnızca turist olarak bulunmaktır.

Yabancı Sürücü Belgesi (Ülke Sürücü Belgesi)

Tüm ABD eyaletleri yabancı sürücü belgelerini tanır. Çoğu durumda, ehliyetiniz ABD’ye girdiğiniz tarihten sonra 3 aya kadar geçerli olacaktır. Geçerlilik süresini ve yabancı bir ehliyetle sürüş kurallarını teyit etmek için sürmek istediğiniz eyaletteki DMV’ye danışın. Yabancı ehliyetiniz, uluslararası pasaportunuzla birlikte olması durumunda geçerlidir.

ABD’de Sürücü Belgesi Almak

ABD ehliyetine başvurmaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek için çalışacağınız eyalet için yerel Motorlu Araçlar Departmanı (DMV) ile iletişime geçin. Uygunsa, eyaletin sürüş kurallarını öğrenebilmeniz ve yazılı sınav ve direksiyon sınavı için çalışabilmeniz için DMV’den eyalet sürücü el kitabının bir kopyasını alın. Lisans başvurusu yaparken DMV’nin web sitesinden hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini öğrenin.

En azından, eyalet ehliyetine başvurmak için muhtemelen aşağıdaki belgeleri göstermeniz gerekecektir:

Pasaport

Ülke sürücü belgesi

Uluslararası sürücü belgesi

Sosyal Güvenlik kartı

Motosikletler özel bir ehliyet gerektirir ve birçok eyalette kask takmanızı gerektiren yasalar vardır. Inter Exchange tarafından sağlanan kaza ve hastalık sigortası, motosiklet kullanırken kaza yapmanız durumunda sizi kapsamaz.

ABD’deki Bazı Genel Sürüş Kuralları

Yol güvenliği kuralları tüm dünyada evrenseldir, ancak ABD’de bu düzenlemelerin bazılarını destekleyen katı yasalar vardır. Bu katı yasaların uygulanmaması sonucunda ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aşağıdaki trafik yasaları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyalet için geçerlidir.

 • Araçlar yolun sağ tarafından sürülür. Direksiyon simidi arabanın sol tarafında bulunur.
 • Aynı yönde hareket eden trafik şeritlerini ayırmak için beyaz çizgiler kullanılır. Zıt yönlere giden trafik şeritlerini ayırmak için sarı çizgiler kullanılır.
 • Beyaz çizgiler aynı yönde ilerleyen trafik şeritlerini ayırır. Düz beyaz çizgiler şeridinizde kalmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Sarı çizgiler zıt yönlerde hareket eden trafiği ayırır. Karma veya kesik sarı çizgiler, karşıdan gelen trafiğe dikkat ederek dikkatli bir şekilde geçebileceğiniz anlamına gelir. 
 • Asla düz sarı çizgiyi (veya çift sarı çizgiyi) geçmeyin.
 • Karma veya kesik çizgiler güvenli olduğunda şerit değiştirebileceğiniz anlamına gelir.
 • DAİMA yayalara yol vermelisiniz. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayaları gördüğünüzde tamamen durun.
 • Bir kavşakta sola dönerken, karşı yönden sola dönen araçların önünden geçin (Arkalarından geçmeye çalışmayın)
 • Yönünüzde seyahat eden diğer arabaları geçmek için sol şeridi kullanın.
 • Kesinlikle gerekli olmadıkça sağ şeritten geçmeyin.
 • Arabanızın kornasını gereksiz yere kullanmayın. Kornalar çoğunlukla sadece acil durumlarda veya kendinizi güvende hissetmediğinizde kullanılır.
 • Bir acil durum aracının, yanıp sönen ve/veya siren çalan bir araçla hareket ettiğini gördüğünüzde, bir acil durum aracının sizi geçmesine izin vermek için bir kavşakta kenara çekmeniz veya durmanız zorunludur.
 • Yanıp sönen kırmızı ışıklar varsa asla bir okul otobüsünü geçmeyin. Işıklar durana kadar bekleyin.
 • Bisikletçilerin farkında olun. Genellikle yolu arabalarla paylaşırlar ve ayrıca genel trafik yasalarına uymaları gerekir. Bisiklet şeritli şehirlerde araba kullanırken özellikle dikkatli olun – dönmeden önce daima bir bisikletin gelmediğini kontrol edin.
 • Bazı eyaletlerde el cihazlarının kullanımını yasaktır.
 • İtfaiye ve ambulans gibi acil durum araçları her zaman öncelikli geçiş hakkına sahiptir.
 • Otostop ABD genelinde genellikle yasa dışıdır. Otostop yapan kimseyi almayın.
 • 50 eyalette alkollü araba kullanmak yasa dışıdır. Cezalar değişiklik gösterse de, yasal sınır olan kandaki alkol konsantrasyonu %0,08’dir (saatte yaklaşık 2 içki, ancak metabolizma, ağırlık vb. gibi birçok faktöre bağlıdır).
 • Emniyet kemerinizi her zaman takın.

Amerika’daki genel trafik kurallarına göz attığımıza göre şimdi biraz daha spesifik trafik kurallarından bahsedebiliriz.

ABD’de Çocuklarla Araba Kullanmak

ABD’de çocuklarla araba kullanıyorsanız, o zaman daha da fazla kuralın farkında olmanız gerekecek.

Çocuk Güvenlik Koltuğu ve Emniyet Kemeri

Hemen hemen tüm eyaletlerde, çocuğunuzun yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişen çocuklarla yolculuk yasaları vardır. Çoğu eyalette, çocuğunuzun ağırlığına bağlı olarak çocuğunuz için bir çocuk güvenlik koltuğu, yükseltici koltuk ve bir emniyet kemeri kullanmanız gerekecektir.

Arabada Sigara İçmek

Bazı eyaletler böyle bir yasağı uygulamış veya test ediyor olsa da, ABD’de reşit olmayan bir kişinin bulunduğu bir arabada sigara içmek genellikle yasa dışı değildir. 18 yaşından küçük çocukların bulunduğu arabada sigara içmek 2007 yılında Kaliforniya, Hawaii, Indiana, Kansas, New Jersey, New York, Kentucky, Alabama ve Illinois’in bazı ilçe ve şehirlerinde yasaklanmıştır.

Aşağıdaki eyaletlerde ise çocuğun yaşının belirtilen yaştan küçük olması durumda bu yasa geçerlidir.

Arkansas <14, Louisiana <13, Maine <16, Oregon <18, Utah < 15, Vermont <8 ve Virginia <8.

Çocuklarla ilgili bu yasalar oldukça sıkı bir şekilde denetlenmektedir.

Okul Otobüsleri

ABD’de okul otobüslerinin etrafındaki kurallar oldukça katıdır. Çoğu okul otobüsünü parlak sarı renklerinden kolayca tanırsınız.  Okul otobüslerine binen veya inen çocukların tüm trafikte önceliği vardır. Birçok eyalette, otobüsler sürücüleri otobüsün durmak üzere olduğunu uyarmak için yanıp sönen sarı ışıklarla ve durduğunda yanıp sönen kırmızı ışıklarla donatılmıştır.

Bir okul otobüsü yolcu indirme veya alma sürecindeyken, tüm araç trafiğinin durması gerekir. Otobüs durduğunda, büyük “DUR” işareti (çoğu otobüste) otobüsün yan tarafından dışarı çıkar ve kırmızı ışıklar yanıp söner. Bu noktada, karşıdan gelen trafik de dahil olmak üzere (ayrı bir yol olmadığı sürece) tüm trafik durup otobüsün tekrar hareket etmesini beklemelidir. Bu kurallar, otobüsten ne kadar uzakta durmanız gerektiğine dair farklı yönergelerin yanı sıra diğer ayrıntılarla eyaletten eyalete biraz değişebilir – en iyi seçenek eyaletlere göre değişen kuralları kontrol etmektir.

Yanıp sönen kırmızı ışıklı bir okul otobüsünü asla geçmeye çalışmamalısınız. Okul otobüsleriyle ilgili yasa çok ciddiye alınır ve duran bir okul otobüsünü geçmekten suçlu bulunan sürücüler 1.000 dolara kadar para cezasına çarptırılabilir, hapis cezası alabilir, toplum hizmeti yapmak zorunda kalabilir ve ceza puanı alabilirler. Okul bölgeleri ve okul geçitleri, çocukları sarı bir arka plan üzerinde, yukarı bakan bir ok şeklinde gösteren bir işaretle belirtilir.

Amerika’daki Trafik Polisleri

Amerika’da trafik polisi, toplum polisi, eyalet polisi gibi ayrım yoktur. Polis her an istediği yerde, gerekli olduğu durumda sürücüleri durdurma hakkına sahiptir.

ABD’de Polis Tarafından Durdurulursanız Ne Yapmalısınız?

Bir trafik ihlali yaparsınız ve polis tarafından durdurulursunuz. Belirtilen hız sınırını aşmak,  tehlike arz edecek şekilde araç kullanmak ve aracınızdaki ışıkların çalışmamasına kadar çeşitli nedenlerle durdurulabilirsiniz.  Eğer bir polis aracı yanıp sönen ışıklarıyla hemen arkanızda kenara çekmeniz için sinyal veriliyorsa, güvenli olduğu anda aracınızı kenara çekmelisiniz. Bunun öncesinde ehliyeti uygun bir yerde ve ruhsatınızı torpido gözünde saklayın, böylece erişiminiz kolay olacaktır. Aracınız durduğunda, elleriniz direksiyonda ve emniyet kemeriniz bağlı olarak araçta kalmalısınız. Sürücü tarafı camınızı açmalı ve hava karanlıksa aracın iç ışıklarını açmalısınız. Aracınızdan asla çıkmamalısınız ve emniyet kemerinizi çözmemelisiniz. Yerinizde kalmanız ve polis memuru beklemeniz gerekir.

Amerika’daki polislerin yetkileri oldukça geniştir ve kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman silah kullanabilirler. Bazı eyaletlerde trafik suçları için yerinde para cezası uygulanabilir. Ancak, rüşvet teşebbüsü olarak yorumlanabileceğinden asla para cezasını ödemeyi teklif etmeyin.

Kırmızı Işık’ta Sağa Dönüş

En şaşırtıcı kurallardan biri, aksi belirtilmedikçe, tüm eyaletlerde kırmızı ışıkta sağa dönüş yapabilmenizdir. Tek istisna, kırmızıda sağa dönüşün olmadığı New York City’dir (kural New York Eyaletinin diğer bölgelerinde geçerli olsa da). Ancak, kırmızı ışığı bir dur işareti olarak görmeli ve sağa dönüş yapmadan önce durmalısınız. Ayrıca ışıklardan geçen yayalara da yol vermelisiniz. Meşgul kavşaklarda genellikle kırmızı ışığın açılmasına izin verilmediğini veya yalnızca belirli zamanlarda izin verildiğini gösteren işaretler bulunur. Durursanız ve arkanızdaki sürücü korna çalıyorsa, bu muhtemelen sağa dönebileceğiniz anlamına gelir.

Far Kullanımı

Tüm eyaletlerde hava karardıktan sonra (genellikle gün batımından yarım saat sonra ve gün doğumundan yarım saat önce) kısa farları kullanmanız gerekir. Genellikle yan ışıklar açık bir şekilde araba sürmeniz yasaktır. Farlar genellikle görüş mesafesi 150 veya 300 metrenin altına düştüğünde kullanılmalıdır. Çoğu insan, gündüzleri (bu yasaldır), özellikle de ısı pusunun genellikle aydınlatılmamış arabaları görmeyi zorlaştırdığı güney eyaletlerinde farlarla birlikte araba kullanır. Uzun farlar genellikle size doğru bir araç 150 metre yakınlığa yaklaştığında veya siz başka bir aracın 60m ila 90m yakınına yaklaştığınızda takip ederken kısaltılmalıdır.

Selektör yakmak farklı ülkelerde farklı bir anlama sahip olabilir. Bazı ülkelerde “senden sonra”, bazılarında ise “önümden çekil” mesajı vermek için kullanılır. ABD’de, selektör yakmak çoğu zaman “önce ben!” anlamına gelir. Sürücüler genellikle (yasa dışı olabilir) farlarını yakıp söndürerek (polis radar tuzakları dahil) potansiyel tehlikelere karşı yaklaşan trafiği uyarır.

Tehlike uyarı lambaları (her iki gösterge de aynı anda çalışır) genellikle diğer sürücüleri, örneğin bir otoyoldaki bir kaza veya trafik sıkışıklığı gibi bir tıkanıklığa karşı uyarmak için kullanılabilir, ancak bazı eyaletlerde bunları bir araç hareket ederken kullanmak yasa dışıdır.

Four-Way-Stop

Dönel kavşaklarda (trafik daireleri veya döner kavşaklar), dönel kavşaktaki (soldan gelen) araçlara öncelik verilir. Dönel kavşakların çoğu yalnızca Massachusetts gibi birkaç eyalette bulunduğundan bu bir sorun olmamalıdır. Döner kavşaklar yerine, Amerikalılar dört yönlü durak denilen, altında “4 YOL” yazan bir “DUR” işaretiyle gösterilen ve tüm sürücülerin durması gereken bir kavşaktır. Öncelik, önce duran araca aittir. İki araç aynı anda durduğunda, sürücünün sağındaki araca yol vermesi gerekir. Karşı yönden gelen bir araçla aynı anda yaklaşıldığında, dönen araç kavşaktan dümdüz gidene yol vermelidir. (Döner kavşaklar çok daha iyi bir fikir!)

ABD’de Hız Sınırı

Hız limitleri eyaletlere ve yol durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yayınlanan tüm hız sınırı işaretlerini takip etmek ve sürüş yaptığınız eyalet veya eyaletlerdeki farklı yol türleri ve konumları için olağan sınırların ne olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir. Abd’de hiçbir eyalette hız sınırı 75 mil yani yaklaşık 110 km/h aşmamaktadır. Hız sınırları mph (mil)  cinsindendir ve bazı yollar, uymanız gereken minimum hız sınırlarının yanı sıra maksimum hız sınırlarını da bildirmiştir. Sınırlar, Teksas’taki bir kırsal yolda 15 mph’den 85 mph’ye kadar değişmektedir. 1 mph (1 mile per hour) = 1.60934 km/h .

Trafik Işıkları

Amerika’daki ilk araba kullanma deneyiminizde trafik ışıklarının nerede olduğunu bulmanız biraz zaman alabilir. Çoğu ülkede trafik ışıkları yakın tarafta bulunur yani yaya geçinden geçerken yukarı baktığınız zaman trafik ışıklarını görürsünüz. Fakat Amerika’da trafik ışıkları yolun uzağında karşı taraftadır. Aynı zamanda trafik ışıklarının yatay olarak sıralandığını da göreceksiniz. Bu durum pek çok yönden avantaj sağlamaktadır. Trafik ışıklarından en az 50 metre uzaklıkta durmakta fayda vardır. 1990’ların başından beri, Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 ABD eyaletinde ve Columbia Bölgesi’nde kırmızı ışık kameraları kullanılmaktadır. Bazı eyaletlerde kameralara yalnızca belirli alanlarda izin verilebilir.

Stop Levhaları

Trafiği kontrol etmek için bir dur işareti kullanılır ve genellikle yol kavşaklarında bulunur. Dur işaretleri, sürücülere yol hakkı hakkında bilgi verir ve kazaları önlemek için uygun uyarının yapılmasını sağlar. Standart dur işaretleri, beyaz harflerle “STOP (DUR)” yazan kırmızı sekizgenlerdir. Herhangi bir köşede veya kavşakta bir tane gördüğünüzde, sadece önünüz açıksa ve geçiş hakkı ile ilgili tüm kurallara uyarak durup ilerlemeniz gerektiğini bilin. Bir dur işaretine geldiğinizde, arabanızın ibresi sıfırı görecek şekilde tamamen durmalısınız.

Bu kuralın ihlali durumunda para cezaları her eyalette değişmekle beraber 60 ila 200 ABD Doları arasındadır.  Trafiğin durumuna veya trafik bölgesine göre daha fazla ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kural ihlalini bir okul bölgesinde veya inşaat bölgesinde yaparsanız, bu cezanın artacağından emin olabilirsiniz.

Ana hatlarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki trafik kurallarına göz attığımıza göre şimdi işin biraz eğlence kısmına bakalım. ABD tuhaf ve modası geçmiş trafik yasalarıyla da ünlüdür. Bu eksantrik trafik yasalarına gelin birlikte göz atalım:

Amerika’daki İlginç Trafik Kuralları

 • Alabama’da gözleriniz bağlıyken araba kullanamazsınız.
 • Nevada’da otoyolda deveye binmek yasa dışıdır.
 • Georgia’da kamyondan tükürebilirsiniz ama arabadan veya otobüsten tüküremezsin.
 • California’da çok ilginç kıyafet kuralı var bir kadının bornoz giyerek araba kullanması yasa dışıdır.
 • Illinois, Decatur kasabasında direksiyon simidi olmadan araba kullanmak yasa dışıdır.
 • Minnetonka, Minnesota’ya gitmeden önce arabanızı yıkamak isteyebilirsiniz. Orada, çamurla tıkanmış lastikler veya keseklerle doldurulmuş tekerlek yuvaları ile etrafta dolaşmak ve bu pisliği yola dökmek bir halk rahatsızlığı olarak kabul edilir.
 • Sag Harbor, New York’ta arabanıza binmeden önce tamamen giyinmiş olduğunuzdan ve bu şekilde kalmayı planladığınızdan emin olun. Orada aracınızda soyunmak yasa dışıdır.
 • Oregon’da aracınıza yük yükleyip boşaltırken veya indi bindi yaparken acele edin. Arabanızın kapısını aşırı uzun süre açık bıraktığınız için para cezasına çarptırılabilirsiniz.
 • Rhode Island’daki sürücülerin başka bir aracı geçerken korna çalmaları gerekiyor. Bunu yapmamak, ceza yemenize sebep olabilir.
 • Hilton Head, Güney Karolina’da arabanızda çöp depolamak yasalara aykırıdır.
 • Mississippi – Oxford’da civardaki atları korkutabileceği için korna çalmak yasa dışıdır.
 • Güney Dakota’da ehliyetinizi almak için sadece 14 yaşında olmanız yeterlidir.
 • Amerika’da pazar günleri araba alımına izin vermeyen 20 eyalet var. Bu eyaletlerden 13’ü, söz konusu günde tam bir yasak koydu. Öte yandan, bu eyaletlerden 7’si yalnızca belirli ilçelerde belirli saatlerde araba satın almayı yasa dışı hale getirdi. 13 eyalet, Oklahoma, Colorado, Iowa, Illinois, Wisconsin, Indiana, Louisiana, Mississippi, New Jersey, Maine, Missouri, Pennsylvania ve Minnesota’yı içeriyor.  Bu konuda çok kısıtlayıcı olmayan diğer 7 eyalet, Nevada, Teksas, Kuzey Dakota, Michigan, Maryland, Rhode Island ve Utah eyaletidir.

Bu bilgiler https://amerikarehberi.com/amerikadaki-trafik-kurallari/ sitesinden alinmistir